Dharma & Martia

Dharma & Martia

دارما و مارتیا - حقوق دگرباشان در خاور میانه


”معادل سانسکریت هدف انسان در زندگی ”واژه دها رما” است. مطابق قانون ”دهارما” همه انسانها استعدادهای منحصر به فردی دارند که بایستی شکوفا شوند.براساس این قانون احتمال کشف این استعداد ها, زمانی بیشتر می شود که از خود بپرسیم
چه چیزی می توانم ببخشم؟ و نه اینکه: چه چیزی می توانم بدست آورم؟””اندرو متیوس”

مرتیا به معنی مردم در زبان اوستایی در كتيبه هاي هخامنشي و اوستايي آمده است – تازي شده آن انسان است.

لطفا برای اطلاعات بیشتر با مدیر دارما و مارتیا خانم نادیا ذابحی تماس حاصل بفرمایید.

کلیه تماس ها و مشارکت در فعالیت ها در این گروه محرمانه و با تاکید بر ایجاد فضای امن برای اعضا خواهد بود.

For contact: info@dharmamartia.org
http://www.dharmamartia.org

٢١ مسلمان دگرباش كه در حال تغيير جهان مي باشند.

اخبارPosted by Nadia Zabehi Sun, January 01, 2017 22:24:56

دگرباش و مسلمان

در پي انتخابات رياست جمهوري ايالات متحده با افزايش ناگهاني جنايت هاي بر اساس تنفر كه عليه مسلمانان و افراد دگرباش بطور يكسان روي داد، هم به اسلام ستيزي و هم همجنسگراستيزي دامن زده شد.

در زمان هايي از اين قبيل، رهبراني كه در تقاطع سقوط مي كنند، براي مبارزه با تعصب و جهل ضروري هستند. از بازيگران تا امامان و فعالان تا انديشمندان، در اين مقاله مشهورترين افراد برجسته دگرباش هستند كه در جستجوي مدارا و آزادي براي فردي هستند كه عاشقش مي باشند و كسي كه پرستش مي كنند.

داييه عبدااله

نخستين امام همجنسگرا در آمريكا، اين رهبر واشنگتن دي سي به الجزيره گفت كه بعضي از رهبران مسلمان با او ديدار نمي كنند و اينكه يكي از نخستين اقدام هاي او به عنوان امام اين بود كه مراسمي براي يك مسلمان همجنسگرا فراهم نمود كه از عوارض ايدز فوت كرده بود. او بيش از يك دهه پيش به بنا نهادن گروه الفتيح كمك كرده بود كه گروهي است كه مشتاق گفتگو هايي بين انديشمندان اسلامي همجنسگرا و دگرجنسگرا است، و همچنين نقش بزرگي در "بنياد مكه" دارد.

عمر شريف

عمر شريف كوچك بازيگري است كه هنوز به عنوان يكي از چهره هاي بالا رتبه مسلمانان دگرباش در جهان است. اين بازيگر ٣٣ ساله مصري تبار، پسر بزرگ و همنام ستاره فيلم لورنس عربستان قرار است كه در فيلم "احياي آينده يارو دانته" بازي كند. او اخيرا با سايت ادوكيت درباره اهميت حضور دگرباشان در رسانه ها گفتگو نمود. او همچنين درباره نيمه يهودي بودن صحبت كرد و پرسيد :"آيا از من در مصر جديد استقبال مي شود؟"

فيسال الام

فردي پاكستاني-آمريكايي كه بنياد الفتيح را تاسيس نمود، فسيل الام مسلمان دگرباش يكي از نخستين بهشت هاي اينترنتي را براي اعضاي فتيح ايجاد نمود كه با ميل جنسي شان مبارزه مي كنند. كار او از طرف "انجمن برابري" و "سايت ادوكيت" مورد ستايش قرار گرفت.

عروج ارشاد

يك زن مهاجر پاكستاني كه در فرهنگ نابردبار تحت رژيم ژنرال ضياالحق بزرگ شد. جايي كه او شاهد ظلم و ستم زنان بود. او پس از اينكه با والدينش به آمريكا مهاجرت كرد و به عنوان دگرباش آشكارسازي نمود، به سازمان جوانان مسلمانان دگرباش وارد شد و به عنوان مدافعي براي رويكردهاي واقع بينانه براي بهداشت جنسي نوجوانان فعاليت مي كند.

لودويك محمد زاهد

در الجزيره زاده شد و نخستين مركز فراگير اسلامي در اروپا را تاسيس كرد و يك مسجد دگرباش دوست در پاريس باز نمود كه مستند آن توسط بي بي سي پخش شد. او همچنين نخستين مرد فرانسوي بود كه با قيام الدين زاهد يك مسلمان آفريقايي وارد پيوند مدني شد، ولي از هم جدا شدند. اين رهبر مذهبي همچنين كتابي درباره ازدواج مسلمان دگرباش نوشت.

الفاروق خاكي

او يك سياستمدار كانادايي است كه فعاليتش را هنگامي آغاز نمود كه گروه سلام، يك گروه حامي مسلمانان همجنسگرا را در سال ١٩٩١ تاسيس كرد. همچنين او موسس مشترك كنگره كاناداييان مسلمان است و او در سال ٢٠٠٨ در انتخابات مجلس عوام شركت نمود اما موفق نشد. او با توري جكسون، شريك قديميش در سال ٢٠١٤ ازدواج نمود.

نور ورسامه

نخستين تمام آشكارا همجنسگرا در استرالياست. نور ورسامه در سومالي بزرگ شد و پيش از آشكارسازي رهبر ديني شد. او در كارش با تفكر افراطي مبارزه نمود، با توجه به اينكه او از كشوري آمد كه در آن همجنسگرايي خلاف قانون بود.

مانيا اكبري

خانم مانيا اكبري فيلمساز ايراني كه مجبور شد از براي اكران فيلمش از ايران فرار كند. تبعيد او از ميهنش در واقع در فيلم "از تهران تا لندن" به تصوير كشيده شد. آخرين فيلم او به نام "زندگي شايد باشد" مسايل فرهنگي و سياست هاي جنسيتي را مورد پيگرد قرار داد و از طريق مكاتبه اي با مارك كازينز، فيلمساز همكار او انجام گرفت.

پرويز شرما

پرويز شرما فيلمساز همجنسگرا يكي از منتقدترين اعضاي اين جامعه راجع به همجنسگراستيزي در جهان مسلمان است. پس از كشتار پالس كه امسال روي داد، او در مقاله اي براي روزنامه "ديلي بست" نوشت و اظهار داشت كه اسلام "ديني براي صلح" نبود. او فيلم هاي مستندي ساخت، از جمله "جهادي براي عشق" درباره زندگي مسلمانان دگرباش، و "گناهكاري در مكه" كه درباره وفق دادن دينش و ميل جنسي اش مي باشد.

سمرا حبيب

يك عكاس مسلمان همجنسگرا در تورنتو كه پروژه مسلمان دگرباش را در تومبلر ايجاد نمود تا داستان ها و مبارزه هاي افراد دگرباش در دين از سراسر جهان را بصورت مستند درآورد. پروژه عكاسي "تنها من و خدا" تقريبا بلاگش را دربر گرفته است. سمرا حبيب براي كارش از نظر بين المللي مورد تحسين قرار گرفت.

احمد عبداله

يك تازه كيش مسلمان كه در سال ٢٠١١ به دين اسلام پيوست و در يوتيوب و فيسبوك در مورد افزايش آگاهي مسلمانان دگرباش فعال بوده است. او مي گويد :"تغيير آهسته است اما مي تواند در صلحي مناسب رخ دهد". "مي دانم شما بيمار نيستيد و شما منحرف نيستيد. شما انسان هستيد و خدا احساس كرد نياز است تا انساني سزاوار عشق خلق كند."

امان عبدالهادي

او يك سازمان دهنده شغلي و دانشجوي دكترا در دانشگاه نيويورك است. او به عنوان يك مسلمان دگرباش براي خلق فضاهايي كار كرده است كه در آن اعضاي مسلمان دين بتوانند هويت شان را بيان كنند. كار او در مجموعه اي در اسوشيتد پرس نشان داده شد.

بلال قرشي

سردبير سابق و سازنده "همه چيز در نظر گرفته شد"، مدت كوتاهي پس از تيراندازي پالس، درباره آشتي دينش با ميل جنسي اش در مقاله اي در نيويورك تايمز نوشت. او درباره فرهنگ نوشت و پادكست هايي ايجاد نمود.

تينان پاور

اين مرد دگرجنس گونه يك رهبر ديني مسلمان، نويسنده و سردبير است. او در كميته رهبري "اتحاد مسلمان براي ميل جنسي و تنوع جنسيتي" خدمت نمود، گروهي كه او در آن هماهنگ كننده مشترك از سال ٢٠١٢ تا ٢٠١٤ بود. او همچنين نقش هاي مختلفي با پروژه "خلوتگاه مسلمانان دگرباش" بازي نمود.

او در كتاب ها و مجله هايي، از جمله واشنگتن پست نوشت و سردبير كتاب صداهاي مسلمان در يكتاپرستي جهاني است.

رامي التربي

بازي رامي التربي، بازيگر آشكارا همجنسگرا به عنوان يك مسلمان همجنسگرا در سال ٢٠٠٥ در لوس آنجلس منجر به مشاجره شد. اين مسلمان دگرباش هنوز در صحنه تاتر فعال است و از نظر سياسي فردي برجسته است.

رد سامر

بانوي شاعر، فيلم ساز و فعالي كه مستند النيسا را ساخت : "زنان مسلمان سياه پوست در آمريكا" و در سال ٢٠١٣ در سايت ادوكيت در اين باره گفتگو نمود كه چگونه اين تجربه به او كمك نمود تا ميل جنسي اش و دينش را درك كند.

عمر سروار

فعال مسلمان همجنسگرايي كه براي نشريات بزرگي مانند "هافينگتون پست كوير وويس" و "پاتئوس" نوشته است و پس از كشتار پالس در سايت ادوكيت درباره نياز جامعه مسلمانان آمريكا به توقف ميسر كردن همجنسگراستيزي افراطي نوشت.

ميرنا حيدر

او سخنگوي "اتحاد مسلمان براي ميل جنسي و تنوع جنسيتي" است. اين پناهجوي دگرباش از لبنان نوامبر امسال در كنفرانس ملي رويارويي نژادي صحبت نمود.

آماندا پرسمن

اين شاعر درباره ميراثش به عنوان مهاجري از اندونزي و همچنين قطعه هاي ادبي درباره كاوش هويت دگرباش خود نوشته و اجرا كرده است. او در گرينزبرو كاروليناي شمالي زندگي مي كند.

جان بادالو

او به عنوان موسس "كيو ام يونيتي" و فستيوال فيلم دگرباشان يكي از بزرگترين مراكز توجه در فرهنگ دگرباشان در اندونزي با كل جهان مسلمانان را برگزار مي كند.

ترجمه تخصصي براي دارما و مارتيا: احسان پارسي

‏‎ما همه جا هستيم، آزاد و برابر:

‏‎فيس بوك ما:

‏‎‏‎‏https://m.facebook.com/DharmaMartia

‏‎وب سايت ما:

‏‎‏http://dharmamartia.org

‏‎صفحه خبر وب سايت :

‏‎‏http://dmblog.dharmamartia.org/ home

اينستاگرام ما:

‏dharma martia

توييتر ما:

‏@DharmaMartia

‏‎كانال تلگرام ما:

‏‎‏https://telegram.me/DharmaMartia

‏‎همكاران ما:

‏‎‏رسانه همياري:

‏‎‏http://media.hamyaari.ca

‏‎‏سايت خودنويس:

‏‎‏www.Khodnevis.org

‏‎‏ فضاي اختصاصي دارما و مارتيا در تريبون زمانه:
www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia

سايت پلنت ترنسجندر:

‏www.planettransgender.co

‏‎منبع :

http://buff.ly/2hcjvXJ  • Comments(0)//dmblog.dharmamartia.org/#post199