Dharma & Martia

Dharma & Martia

دارما و مارتیا - حقوق دگرباشان در خاور میانه


”معادل سانسکریت هدف انسان در زندگی ”واژه دها رما” است. مطابق قانون ”دهارما” همه انسانها استعدادهای منحصر به فردی دارند که بایستی شکوفا شوند.براساس این قانون احتمال کشف این استعداد ها, زمانی بیشتر می شود که از خود بپرسیم
چه چیزی می توانم ببخشم؟ و نه اینکه: چه چیزی می توانم بدست آورم؟””اندرو متیوس”

مرتیا به معنی مردم در زبان اوستایی در كتيبه هاي هخامنشي و اوستايي آمده است – تازي شده آن انسان است.

لطفا برای اطلاعات بیشتر با مدیر دارما و مارتیا خانم نادیا ذابحی تماس حاصل بفرمایید.

کلیه تماس ها و مشارکت در فعالیت ها در این گروه محرمانه و با تاکید بر ایجاد فضای امن برای اعضا خواهد بود.

For contact: info@dharmamartia.org
http://www.dharmamartia.org

قوانین جدید آمریکا برای روادید و پناهجویی

تحلیل روزPosted by Nadia Zabehi Sun, January 29, 2017 14:24:42


قاضي ان دونلي، يكي از قضات فدرال #امريكا امروز در حكمي قسمت هايي از دستورالعمل دونالد #ترامپ را نقض كرد. او در حكم خود نوشت: "پناهجوياني كه توسط اداره ي #مهاجرت و شهروندي امريكا و جزيي از برنامه ي پذيرش پناهجويي تاييد شده اند و برايشان ويزاي مهاجرتي و يا غير مهاجرتي صادر شده است و همچنين شهروندان #عراق، #سوريه، #ايران، #سودان، #ليبي، #سومالي و #يمن كه قانونا به انها اجازه ي ورود به امريكا داده شده است و به امريكا رسيده اند و #بازداشت شده اند و يا در ترانزيت هستند و يا ويزا برايشان صادر شده است اجازه ي ورود به امريكا خواهند داشت."

........

١. قاضی دانلی یک قاضی #فدرال است. این بدین معناست که حکم صادر شده توسط این قاصی فقط در منطقه قضایی وی (نیویورک و کلا نیو انگلند) معتبر است.


٢. طبق واشنگتن پست:

The ruling affects only those travelers who had already arrived in the U.S. after the president’s order went into effect.

یعنی این حکم تنها شامل کسانی است که هم اکنون به خاک آمریکا رسیده اند اما در فرودگاه بنا به دستور رییس جمهور در بازداشت موقت به سر می برند. ماجرا مربوط به بازداشت پناهندگان و دارندگان ویزا از کشور های خاص #مسلمان در فرودگاه کندی هست.


٣. خیر. رییس جمهور نمی تواند جلوی این حکم را بگیرد. تنها مرجع برای جلو گیری از این حکم،حکم دادگاه عالی قانون اساسی آمریکا هست.

در مورد قانونی بودن و یا غیر قانونی بودن تصمیم:

١. طبق قانون اساسی رییس جمهوری حق دارد بنا به صلاح دید خود، در مواردی که نیاز به تامین بودجه فدارل نداشته باشد، بدون مراجعه به کنگره و تصویب لایحه، به صورت خودمختار، اما در چهارچوب قانون اساسی، قانون وضع کند. به این قانون executive order یا فرمان اجرایی گفته شده و به عنوان قانون مملکت لازم الاجراست.

٢. کنگره می تواند با تصویب قانونی حکم اجرایی را لغو کند. ولی رییس جمهور می تواند چنین قانونی را وتو کند. پس عملا مگر اینکه هر دو مجلس کنگره با supermajority (دو سوم آرا در مجلس عوام و سنا) حکم اجرایی را لغو نکند، حکم اجرایی همچنان لازم الاجراست. توجه کنید که در حال حاضر هر دو مجلس کنگره توسط جمهوری خواهان (حزب ترامپ) اداره میشود.

٣. سازمان های حقوقی می توانند به دادگاه عالی آمریکا در مورد بر خلاف قانون اساسی بودن این حکم شکایت کنند اما اولا رویه چنین تصمیماتی بسیار طولانی است (ممکن است حتی یک سال طول بکشد) و هم اینکه آرایش دادگاه عالی اکنون ٤ قاضی جمهوری خواه و ٤ قاضی لیبرال هست.

یعنی احتمال خیلی زیاد تصمیم ٤.٤ خواهد شد. در آن صورت این تصمیم عملا در سطح فدارل پابرجا خواهد بود.

نويسنده و تحليل گر: رها  • Comments(0)

Fill in only if you are not real

The following XHTML tags are allowed: <b>, <br/>, <em>, <i>, <strong>, <u>. CSS styles and Javascript are not permitted.